2009. október 7., szerda

Közlekedés

Mielőtt megérkeztem volna már végignéztem mindenféle Youtube videót a „félelmetes” indiai közlekedésről. Realizáltam magamban, hogy ez tényleg lehetetlen feladat lesz: bárhova gyalogosan épségben eljutni és bármit is megtalálni.

http://www.youtube.com/watch?v=0cdUPOvSXOo

Ehhez képest személyesen mindezeket átélni sokkal jobb és most már egy hónap után egyáltalán nem félelmetes. A forgalom nagy, zsúfolt, szmogos és hihetetlenül zajos. Ennek ellenére, én szeretem. :)

Lényegében mindenhova gyalog megyek, van nagyon sok taxi, riksa (cab), amik ugyan elég olcsón elvisznek mindenhova, de a séta több szempontból is jobb: így még azt a kevés pénzt is megspórolom, útközben felfedezem a várost és a napi testmozgásomat is ez teszi ki.

A szmog miatt látni több gyalogost és motorost is különböző arcmaszkkal, szóval ők is érzik a légszennyezettséget, de nem tudom ez vajon mennyit használ és fog fel a rengeteg kipufogó gázból. Egyébként rájöttem, hogy a szmog (sincs) rám különösebben nagy hatással. Volt olyan munkatársam, aki mesélte, hogy a megérkezése utáni első hónapban folyamatosan ömlött a könnye és állandóan köhögött. Nekem kétszer volt olyan, hogy a szmog miatt elkezdett folyni a könnyem, és rájöttem, mindkétszer azért mert ki volt festve a szemem. Most nem sminkelem magam (ennyit a bőrgyógyászatilag tesztelt, természetes eredetű kencékről..) és minden rendben. Mondjuk, talán erre nem kellene büszkéknek lennünk, hogy akkor valószínűleg a budapesti légszennyezettség sem különbözik sokban az ittenitől..

Van rengeteg busz, autó, motor és robogó, bicikliből viszont elég kevés. Az itteni viszonyok szerintem teljesen alkalmatlanok bringázásra. A legnépszerűbb autómárkák a Tata, Suzuki és Toyota, de itt is csak a pénz szab határt mindennek. Láttam már S8-as Audit meg X5-ös BMW-t is.

Bármennyire hihetetlen, itt is van KRESZ! A forgalmasabb utakon (van másmilyen is? :)) pedig gyakorlatilag az egész KRESZ könyvet végig is lehet olvasni. Nagy táblákon hirdetik az olyan fontosabb szabályokat, mint DO NOT DRINK AND DRIVE, FOLLOW THE LINE DISCLIPINE, WEAR HELMET AND BE SAFE. Vannak itt is felfestett útjelzések, sávok, terelő- és záróvonalak, valamint gyalogos zebrák (ezek inkább jelzés értékűek). A nagy kereszteződésekben, ahol tényleg lehetetlen lenne gyalogosan átjutni, rendőrök irányítják kézzel a forgalmat. Vicces szafariszerű egyenruhát viselnek, van hozzátartozó kalapjuk meg sípjuk és egész nap terelik a forgalmat, így biztosak lehetünk az átjutásban. Néhány helyen láttam már lámpákat, ezek nem működnek. Mármint nekem eddig még sosem sikerült zöld gyalogos jelzésen átjutnom, de azt se mondanám, hogy fordítva működik, kb. a második-harmadik pirosra váltásnál volt pár szabad másodpercem átkelni. Érdekes, hogy a rendőri karjelzéseket mindenki érti, a piros és zöld lámpát viszont nem ismerik. Mielőtt felszerelték azokat a lámpákat, megtaníthatták volna az embereknek hogyan is használják.

Néhány jó tanács, amiknek betartásával biztonságosan és gyorsan közlekedhetünk Bangalore-ban:

- Az autósoknak és motorosoknak a biciklisekkel és gyalogosokkal szemben mindig elsőbbségük van.

- Egész nap mindenki szüntelenül dudál. Itt a dudálás nem azt jelenti, hogy „hé, te barom, menj már arrébb”, hanem „szia, én is arra megyek”. Ha kezdetben stresszel ez a nagy zaj, akkor fordíts át magadban minden dudaszót kedves kis köszönéssé.

- Ha bizonytalan vagy az átkelésben, várj be néhány helyi lakost, csapódj szorosan melléjük és velük egy ütemben haladj át az úttesten.

- Ha zöld gyalogos jelzést látsz, ne vedd biztosra!

- Mindig nézz körül mindkét oldalról, győződj meg, hogy nem jön semmi, és ha a szabad a pálya ne tétovázz! Egy nagyobb kereszteződésben 2-3 forgalommentes másodperc is Isten adta ajándék lehet, ha kihagyod a lehetőséget, valószínűleg újabb 10 percet várhatsz a következőre.

- Ha bizonytalan vagy az útirányban, bátran kérj segítséget a helyiektől. Angolul mindenki beszél annyit legalább, hogy left or right.

- Az utcanevek általában ki vannak írva, de nem mindig az utca elején és nem a nálunk megszokott névtáblákra. Ha nagy hivatali épületeket, iskolákat vagy elegáns apartman házakat, villákat látsz, akkor rajtuk megtalálod a pontos városnegyed, utca és házszám megnevezést is.

- Ha végleg elveszettnek érzed magad, eleged van a szmogból, nem találod a keresett utcát, nem tudsz átkeli a zebrán és azt érzed megőrülsz a tömegtől, ints le egy taxit! Ha csak nem totál ellentétes irányba haladtál, valószínűleg max. 30-40 Rs-ért gyorsan és biztonságban el fog vinni a kívánt helyre.

- Ha elütnének, ne ess pánikba! Bangalore-ban több jól felszerelt kórház is működik és nem egyszer láttam már szirénázó mentőautókat. Az indiaiak kedves emberek, biztosan segítségedre lesz valaki.

Íme egy helyi vicc:

- I'd like quiet hotel room please.
- What? In Bangalore?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése