2011. december 19., hétfő
West Coast
2011. október 25., kedd
Snow time
Sebaj, egy biztos, most már tényleg muszáj lesz megtanulnom síelni! A síelés itt amúgy is kötelező tantárgy a főiskolán, jövőre egy vizsgát is le kell majd tennem 25 km sífutásból. Ez is azt mutatja, hogy nem egy hagyományos értelemben vett iskolában tanulok. Itt az oktatás amolyan csináld magad mozgalomhoz hasonlít, hogy ezt akadémiai köntösbe burkolhassák persze nagyon hangzatosan „individual learning”-nek hívják. A suli nemzetközi, ami abban nyilvánul meg, hogy norvégok egyáltalán nincsenek benne, vannak viszont olasz, portugál, német, cseh, szlovák, magyar, román, lett és litván iskolatársaim. A tanítás nyelve angol, és a tanulás mellett főleg dolgozunk – hol pénzért, hol önkéntes alapon, valamint sokat utazunk, vagy ha éppen nem utazunk akkor utazásra készülünk. Én hétvégenként a kollégium melletti étteremben dolgozom, hétköznap pedig eljárok adománygyűjtésre, mert az iskolának van egy gyerekeket segítő civilszervezete, aminek keretében játékokat, könyveket, iskolaszereket, ruhákat gyűjtünk. Ilyenkor egy mikrobusszal végigjárjuk a környező városokat, felpakoljuk az adományokat nagy zsákokba, kartondobozokba, majd ha megtelt, átpakoljuk egy kamionba. A kamion továbbviszi az összegyűjtött holmit szegény kelet-európai országokba, amit pedig ott sem használnak fel, azokat hajóval átküldik Afrikába.
2011. október 1., szombat
Way to Norway
2011. augusztus 23., kedd
Göteborg - repülővel, busszal, vonattal
2011. augusztus 22., hétfő
Skandinávia
2011. július 20., szerda
Moscow Botanical Garden
2011. július 6., szerda
Back in Moscow
Fél év Budapest után hogy, hogy nem, ismét Moszkvában vagyok. Ezúttal ráadásul a Lomonosov Egyetem egy nyári programjának meghívására. Az egyetem elképesztő, még sosem láttam ehhez hasonlót. Csak önmagában az egyetemi rész is kitesz több magyar városra való területet. 1000 épület, külön buszjáratokkal megközelíthető campusok, kollégiumok, sportpályák, parkok, színházak, étteremek, saját boltok, ruhaüzletek, posta, szóval minden beszerzhető az egyetem falain belül – egy nagyváros a megavárosban.
A kollégium B szektorának (oroszosan „V cekmop”) 1240-es szobájában lakom, és az első napok legnagyobb kihívása az ezer épület között épp ennek az egynek megtalálása. J Minden kollégiumi szobához van internet, csak persze nem ingyen, egy emelt díjas SMS-sel lehet rácsatlakozni 1-1 órára, szerencsére a központi aulában van ingyenes is, és ha már most arra kell gondolnom, hogy mi az a kép ami legelőször be fog ugrani az itt töltött nyárról, akkor ez az aula a tuti befutó! Nagy márványcsarnok, hatalmas boltívekkel, több oldalról nyíló széles lépcsőkkel, egyetlen darab szék és asztal nélkül. Így a hideg márványkövön, libasorban, törökülésben egymás mögött ülő diákok headsettel a fülön, laptoppal a kézben, és arcvonsásokkal a Föld minden tájáról. J